Blog

Bağkur Hesaplama

Bağkur Hesaplama a


Bireyler uzun yıllar çalışarak hem çalıştıkları dönemde hem de Çalışma hayatı sona erip emekli oldukları dönemde Sosyal Sigorta hizmetlerinden çeşitli şekilde faydalanmaktadırlar. Çalışırken Sosyal Sigorta Kurumu iki şekilde bireyleri sigorta hizmetleri kapsamına dahil etmektedir. Eskiden çok farklı alanlarda bireyler emekli olurken günümüzde Sosyal Sigorta tek bir çatı altında toplanarak bireyler aynı imkanlardan faydalanmaya başlamışlardır. Sigorta ve Bağkur emeklisi diyebileceğimiz bu iki farklı şekil insanların çalışma hayatının sona erip emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarına ne zaman emekli olacaklarını emeklilik yaşını ve faydalanacakları Sosyal Sigorta hizmetlerini göstermektedir. 4B sigortası olarak adlandırılan Bağkur hesaplama ile ilgili merak ettikleriniz hakkında her şeyi internet üzerinden öğrenebilir emeklilik yaşınızı ve emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Bağkur Nasıl Hesaplanır

Eskiden farklı sigorta kurumlarının farklı uygulamalarının oluşu kafa karıştırıcı ve zor bir emeklilik hesabı oluşturuyordu. Ancak günümüzde Sigorta’nın tek bir çatı altında toplanması ile bireylerin kendi çalışma günleri yaşları ve prim hesabı kullanılarak her bir birey için farklı bir emeklilik yaşı ve tarihi belirlenebilmektedir. Bağkur hesaplama ve emeklilik yaşını öğrenebilmek için doğum tarihinizi yaşınızı cinsiyetinizi ve emeklilik türünüzü Gibi bilgileri içeren bilgileri girerek internetten kolaylıkla emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden veya Bağkur’un sitesinden bu bilgileri girdikten sonra emeklilik yaşınızı ve tarihinizi öğrenebilirsiniz. Engellilere özel belirlenen usüller diğer bireylere göre farklı olduğundan bu tür bir özel durumunuz varsa sizden istenilen bilgilere bu durumunuzu yazmanız gerekmektedir. Diğer yandan yurt dışındaki sigorta borcunuzu veya prim günlerinizi de hesaba katmanız istenebilir. Bu tür bilgileri girdikten sonra kolaylıkla emeklilik yaşınız ve tarihinize hesaplayabilirsiniz.

Emekli Olma Şartları Nelerdir

Insanlar sigorta kapsamında iki şekilde emekli olmaktadırlar. Birincisi yaş haddinden emeklilik İkincisi ise normal emeklilik diyebileceğimiz emeklilik türüdür. Yaş haddinden emeklilik hem bayanlar hem de erkekler için geçerli olan belirli bir yaşa gelmeleri karşılığında 5400 iş gününü tamamlamaları sebebiyle oluşan emekliliktir. 5400 iş günü tamamlamaları halinde hem bayanlar hem de erkekler için belirlenen ayrı yaş koşullarına da tamamlamaları halinde emeklilik şartları sağlanmış olur. Diğer bir emeklilik türü olan Normal emeklilik ise 25 yıllık çalışmayı kapsayan 9000 iş gününü tamamlayan insanlar için geçerlidir. 2 tür emeklilikte de yatırılan prim önemli olup emekli maaşını etkilemektedir. Hangi tür emeklilik olursa olsun emeklilik yaşınız ve bağkur hesaplama tarihinizi kolayca hesaplayabilirsiniz.

TC Kimlik İle Emeklilik Sorgulama

E-devlet üzerinden bir çok işlemi yapabileceğiniz gibi emeklilik yaşınızı ve tarih öncesi de öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden şifreniz ile e Devlet’e giriş yapıp Sosyal Hizmetler kısmına tıklayıp 4A 4B ve 4C kapsamındaki hangi türe giriyorsanız O kısmı tıklayıp sizden istenilen bilgileri doldurarak TC kimlik numaranızla emeklilik yaşınızı ve tarihinizi öğrenebilirsiniz. E-devlete girebilmek için her bir bireye ayrı olarak verilen şifrenizi öğrenmeniz gerekmektedir şifrenizi PTT üzerinden alabilirsiniz. Bu tür internet üzerinden işlemleri yapamayanlar için ALO 170 hattını arayarak da emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Bağkur Emekliliği Hesaplaması

Bağkur emekliliği diğer emeklilik türlerine göre hesaplaması daha zor ve karışık olan bir emeklilik türüdür. Çünkü her birey için ayrı çalışma günleri, doldurması gereken ayrı prim şartları ve günleri ve ayrı yaş şartı taşımaktadır. Bu sebeple Bağkur hesaplama emeklilik hesaplamasında çoğu bireylerinin kafası karışmaktadır. Emeklilik yaşınızı ve tarihinizi öğrenebilmek için Bağkur hizmet hattını arayabilir veya edevlet üzerinden şifreniz ve TC kimlik numaranızla Giriş yaparak emeklilik yaşınızı ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.