Blog

E Devlet Miras Sorgulama

E Devlet Miras Sorgulama a


E Devlet sistemine getirilen alt üst soy sorgulama uygulamasından sonra, miras sorgulama uygulaması da vatandaşın oldukça dikkatini çekti. E Devlet şifresi olan her vatandaşın yapabileceği E Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? E Devlet Miras Sorgulamak için ne gerekir? İşte, E Devlet Miras Sorgulama işlemiyle ilgili gerekli tüm bilgiler;

Adım Adım E Devlet Miras Sorgulama

E Devlet miras sorgulama ile birçok kişi kendisine bırakılan miras olup olmadığını öğrenebilecek. Ailenizden, yakınlarınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenmek için izleyeceğiniz adımlar;

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E Devlet üzerinden miras sorgulama yapabilmeniz için öncelikle E Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E Devlet şifresi PTT’ye kimliğiniz ile birlikte gittiğinizde her hangi bir sebep olmaksızın talep ettiğinizde alabileceğiniz bir şifredir. E Devlet sistemi eskiden devlet dairelerinde bir bilgi öğrenmek ya da bir belge temin etmek için saatlerimizi hatta günlerimizi harcadığımız günlerin son bulmasını sağlayan adeta mükemmel bir sistemdir. Her geçen gün yeni uygulamaların dahil olduğu E Devlet sistemiyle birçok resmi belgeye ve bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tüm bu sebeplerden ötürü mutlaka e devlet şifresi almalısınız.

E Devlet Şifresi Aldım Peki Şimdi Ne Yapacağım?

E Devlet şifresi size bir zarf içinde verilir ve zarfta anlatılan adımları sırayla yapmalısınız. Çünkü sıra artık şifre güncellemeye geldi. PTT’nin size vermiş olduğu E Devlet şifresini güncelledikten sonra artık kendi belirlediğiniz şifreniz ve T.C kimlik numaranızla E Devlete giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

E Devlet şifresini aldıktan sonra şifre güncellemelerinizi yapmış ve şifrenizi unutmuş olabilirsiniz. Bu durumda E Devlet size şifrenizi mi unuttunuz diye soru sormaktadır. Bu linke tıkladığınızda şifrenizi güncellemek için doğru sayfaya erişimi sağlamış olursunuz. Cep telefonu numaranız ve kimlik bilgilerinizle e devlet şifrenizi güncellemeniz mümkün.

E Devlet şifrenizi unuttuysanız şifrenizi güncellemeden de e devlete giriş yapabilirsiniz. E Devlete şifrenizi unutmanıza rağmen giriş yapmak istiyorsanız internet bankacılığınızı kullanabilirsiniz. Telefonunuzda internet bankacılığı kullandığınızda e devlete giriş yaparken, şifre girmenize gerek kalmamaktadır. Bu durumda şifreyi unutmuş olsanız dahi e devlete ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

E Devlet şifresini unuttuktan sonra e devlete giriş yapmanın bir diğer yolu ise e imzadır. E imzanızı kullanarak da e devlet şifresi girmeden e devlete giriş yapabilirsiniz.

E Devlet Şifresi Olmadan Miras Sorgulama Yapılamaz Mı?

Miras sorgulamanın yapılabilmesi için e devlet şifrenizin mutlaka olması gerekir. Çünkü miras sorgulama e devlet üzerinden sunulan bir uygulamadır ve e devlete giriş yapmadan miras sorgulaması yapmanız da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle miras sorgulaması yapabilmek için öncelikle e devlet şifresi almalısınız.

Miras Sorgulama Nasıl Yaparım?

E devlet şifrenizle  https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra anasayfada bulunan arama motorundan miras sorgulamayı bulabilirsiniz. Arama motoruna “ Veraset İlamı Sorgulama” yazmanız miras sorgulama sekmesini bulmanızda yardımcı olacaktır. Karşınıza çıkan ekranda mirası bırakanın T.C’sini yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Miras Sorgulaması Hangi Durumlarda Yapılamaz?

Miras sorgulaması yapılırken, birçok uygulamadan farklı olarak kendi t.c kimlik numaranızı bilmeniz yeterli olmuyor. Miras sorgulaması yapılırken size miras bırakan kişinin t.c kimlik numarasını bilmeniz gerekiyor. Ancak mirası bırakan kişinin t.c kimlik numarasıyla sorgulama yapılabiliyor. Aksi takdirde miras sorgulama işlemini yapmanız mümkün değildir.

Ya Miras Çıkarsa

Miras çıkarsa, mirasında vergisinin olduğunu bilmeniz gerekir. 240 bin TL’ye kadar olan miraslarda %1 vergi uygulanırken, miras tutarı arttıkça uygulanacak vergi oranı da %10’a kadar artabilmektedir.

2 Comments

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.