Blog

HGS Sorgulama

HGS Sorgulama a


Sürücülerin köprü ve otoyollardan daha hızlı geçmelerini sağlayarak Köprüsü gişelerinde para ödemek için beklememeleri amacıyla plakaya tanımlı Otomatik Geçiş Sistemi olarak adlandırılan HGS sayesinde otoyollarda uzun kuyrukların oluşması önlenmiş ve daha akıcı bir trafiğin sağlanması amaçlanmıştır. Hızlı geçiş sistemi sayesinde sürücüler trafikte beklemek yerine otoyol gişelerinden bekleme yapmadan geçerek plakaya tanımlı HGS kartları üzerinden ücretlendirilmektedirler. Ancak HGS kartında yeterli bakiye olunmaması veya HGS sistemine kayıtlı olmaması nedeniyle otoyollardan geçiş yapan sürücülere HGS ücretinin 11 katı kadar ceza kesilir. Geçiş yapıldıktan sonra 15 iş günü içinde HGS abonesi olunması veya HGS kartını yeterli bakiye yüklenilmesi durumunda ceza kesilmemek de ve HGS sorgulama geçiş ücreti otomatik olarak karttan düşmektedir.

HGS Cezalarını Öğrenme Yolları

Hızlı geçiş sistemi köprü Ve otoyollarda trafiğin olan akışında seyretmesine imkan vermektedir. Trafiğin daha düzenli bir şekilde atmasına yardımcı olan HGS sistemi sayesinde sürücüler hızlı bir şekilde köprü ve otoyollardan ücreti ödemek için beklemekte ve kolaylıkla geçiş yapmaktadırlar. Ancak bazen HGS kartında yetersiz bakiyenin bulunması bazen HGS sisteminin okunmaması bazen de sistemden kaynaklanan çeşitli sebepler nedeniyle sürücüleri cezalar kesilmektedir. Bu cezalardan haberdar olmak ve Ceza’nın getirdiği kötü sonuçlara yakalanmamak için HGS sorgulamasını sıklıkla yapmanız gerekmektedir. HGS cezasının bulunup bulunmadığını öğrenmek için çeşitli Yollar bulunmaktadır. Bunların en başında e-devlet üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizle Giriş yaparak HGS sorgulaması yapalım bilme imkanı gelmektedir. Diğer yandan PTT şubeleri üzerinden veya PTT nin online işlemleri üzerinden de HGS sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğünün bulunduğu merkezleri üzerinden veya telefon hatları üzerinden de HGS sorgulaması ve cezaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

HGS Kartı Alma

HGS her bir araç için özel olarak abone olunan bir sistemdir. Bu sebeple Araçların ön camına yapıştırılan HGS kartı sayesinde köprü ve otoyollardan otomatik olarak geçiş yapabilir ve bakiyenizden geçiş ücreti düşülmektedir. HGS aboneliğinin her bir plaka için özel olarak abone olunması nedeniyle HGS kartları başka bir araç için kullanılamamaktadır. HGS sistemine abone olmayan araçların köprü ve otoyollardan geçmesi ceza ihlali sonucunu doğurur. Bu durumda 15 gün içinde HGS abonesi olunması veya HGS kartına bakiye yüklenmesi ceza ihlali sonucunu ortadan kaldırmaktadır. HGS sistemine abone olabilmek için PTT bankalar ve Karayolları Genel Müdürlüğünün bulunduğu merkezleri üzerinden işlemler yapılabilmektedir. Ön ödemeli sistemle çalışan HGS sorgulama sayesinde köprü ve otoyollar daha Beklemeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde geçiş yapılabilmektedir.

HGS Bakiye Sorgulama

HGS sistemine abone olduktan sonra bankalar PTT ve e-devlet üzerinden HGS bakiyesi sorgulaması yapabilirsiniz. HGS sorgulaması yapmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan her Evet işlemlerine giriş yapabilmek için turkiye.gov sitesine giriş yapmak ve buradan TC kimlik numaranızı ve e Devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. PTT nin online işlemleri üzerinden de HGS bakiye sorgulaması yapabilirsiniz. Diğer yandan mobil bankacılık işlemleri üzerinden de HGS bakiye sorgulaması yapılabilmektedir. Bu sayede hiçbir yere gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla halledebilir ve bakiyenizin durumunu öğrenebilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme

2012 yılında hayatımıza giren HGS sistemi ilk olarak sadece bankalar üzerinden yükleme yapılarak kullanılabiliyordu. Günümüzde internet bankacılığı ve PTT sayesinde Online olarak veya banka şubelerinden veya PTT şubelerinde giderek de HGS bakiye yüklemesi yapılabilmektedir. Kullanmış olduğunuz bankanın kartına Dilerseniz otomatik ödeme talimatı vererek veya bankanın online işlemler veya mobil işlemler üzerinden HGS yüklemesi yapabilirsiniz. Dilerseniz de PTT online işlemleri üzerinden PTT AVM üzerinden de 10 liradan 500 liraya kadar HGS sorgulama yüklemesi yapabilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.