Blog

Ne Zaman Emekli Olurum

Ne Zaman Emekli Olurum a


Uzun yıllar Çalışma Hayatında olan bireyler emekliliklerinde iple çekmektedirler. Ancak emeklilik yaşı ve tarihi sosyal sigorta kurumunun çeşitli uygulamaları nedeniyle kafa karışıklığa yol açmaktadır. Sigorta sisteminin farklılıklar içermesi Her insanın farklı emeklilik tarihi ve farklı emeklilik hesaplamasında olmasına yol açmaktadır. Emeklilik tarihi belirli çalışma gününün doldurulması belediye prim aidatlarının yatırılması ve kadın ve erkek için belirli bir yaşa ulaşması sayesinde gerçekleşebilir. Emeklilik hesaplarında prim yaş ve çalışma günü hesaplaması kullanılmaktadır. Ancak bu hesapların çeşitli kişilerde ve çeşitli kurumlarda farklılık içermesi emeklilik hesaplamasında farklılık  olmasına yol açar. Emeklilik tarihi ve emeklilik yaşı kişilerden kişilere farklılık gösterse de artık sosyal güvenlik kurumunun internet sitesi üzerinden veya e-devlet üzerinden yapacağınız işlemler sayesinde kısa bir şekilde öğrenebilme imkanınız bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sitesinden Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden girerek genel sigortası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 4A 4B ve 4C kapsamındaki sigorta sahipleri sigorta giriş tarihlerine sigorta kapsamındaki diğer değerlendirmeleri, emeklilik yaşlarını ve emeklilik aylıklarını hesaplayabilirler. 4A 4B ve 4C kapsamındaki hangi gruba giriyorsunuz o gruba tıklayıp sizden istenilen bilgileri girdikten sonra sigorta kapsamını öğrenebilirsiniz.

Emeklilik

Emeklilik Dünya Sağlık Örgütünün belirlediğim çalışma şartlarının tamamlanmasıyla ve kadın ve erkeklerde bazı yaş kriterin doldurulmasıyla hak edilen bir standarttır. Her ülke farklı sosyal sigorta kapsamında çalışanların emekliliği ayırmaktadır. Özel Sağlık Sigortaları ve kişilerin özel olarak yaptıracaklara sağlık sigortalarında emekli olabilecekleri gibi ülkemizde olduğu gibi e devlet tarafından zorunlu sigortalar kapsamında da kişiler emekli edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği emeklilik yaş kriteri 65 yaştır. Ancak kişiler Bazı özel durumları sebebiyle daha erken yaşta da emekliye ayrılabilir. Bunların başında iş kazaları ve engellilik gibi çeşitli kişisel özel durumlar gelmektedir. Bu sebeple Her kişi için farklı bir emeklilik yaşı ve tarihi hesaplanmaktadır.

Emeklilik Nasıl Hesaplanır

Emeklilikte kişilerin çalışma gün sayıları prim sayıları sigortalılık kapsamı ve yaş kapsamı değerlendirilir. Bu kapsamda kişiler belirli çalışma günlerini doldurmaları ve sigortalılık günlerini doldurmaları ile ödemeleri gereken prim aidatlarını düzenli olarak ödemeleri sayesinde emekliye ayrılabilirler. Emeklilik için bir diğer Kriter olan yaş kriteri ise diğer durumların tamamlanması durumunda emeklilik geçerli olur. Bu durum emeklilik gününün ve emeklilik yaşının farklılık göstermesine sebep olur. Iş gününün tamamlanması primi aidatlarının ödenmemesi ve yaş hesabının doldurulmasıyla ne zaman emekli olurum sorusunu Sosyal Sigorta Kurumu emekliliğin hesaplanmasını yapmaktadır.

Emeklilik Türü

Eskiden sigorta sürünün kapsamının farklı olması ve farklı sigorta türlerinin olması sebebiyle emeklilik Her insan için farklı şartlarını taşıması ile gerçekleşen bir eylemdi. Ancak günümüzde sigortaya kapsamının tek bir çatı altında toplanması ve sosyal güvenlik kurumunun bu işleri yürütme sayesinde belirli koşulların oluşturulması ve herkes için bu koşulların aynı şekilde uygulanması emekliliğin daha kolay hesaplanabilmesi sağlamıştır. Ne zaman emekli olurum diye merak eden milyonlarca vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan internet sitesine girerek ne zaman emekli olurum emeklilik yaşını tarihini ve zamanını kolaylıkla öğrenebilir. 4A 4B ve 4C kapsamında çalışan insanların farklı emeklilik şartlarını taşıması ile birlikte emeklilik meydana gelir. Emeklilik hesabının yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumu muhasebe sonunda gideceğimiz hizmet dökümü bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında sizden istenilen bilgileri doldurarak emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Emeklilik Aylığı

Ne zaman emekli olurum diye soran milyonlarca vatandaşın emeklilik tarihini hesapla attıktan sonra emeklilik aylıklarının miktarını da hesaplatmak istemektedirler. Aylık emeklilik miktarının hesaplanması da Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden size özel verilen bilgileri doldurmanın sayesinde kolaylıkla hesaplanabilir.

About the author

admin

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.