Blog

Ogs Sorgulama

Ogs Sorgulama a


Karayolları üzerinden köprü ve otoyollarda hızlı geçişi sağlamak için Otomatik Geçiş Sistemi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ortaya konulan bir sistem olarak uygulamaya sunulmuştur. Otomatik geçiş sistemi sayesinde köprü ve otoyollarda ve kelimeyi önlemek ve trafiğin daha hızlı bir şekilde akmasını sağlamak için sistem üzerinden plaka otomatik olarak algılanmadı ve işlem ücreti buradan düşmektedir. OGS sistemine kayıtlı araçların ödeme yapma sayesinde hızlı geçişi sağlamakta OGS sorgulama sistemine kayıtlı olmayan araçlara ise Ceza uygulanmaktadır. Yüksek ceza tutarlarına maruz kalmamak için OGS sistemine geçiş yapılması gerekmektedir. Araçların ön camına yapıştırılarak okunması sağlığından OGS kartı sayesinde bakiye düşürülerek köprü ve otoyollardan Hızlı Geçiş sağlanmaktadır.

Otomatik Geçiş Sistemi borç sorgulaması işlemi plaka üzerine yazılan bir ceza türüdür. Plaka üzerine yazılan diğer cezalarda olduğu gibi bu cezaları e-devlet üzerinden ve Karayolları Genel Müdürlüğü Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasından öğrenebilirsiniz. Köprü ve otoyollarda hızlı geçişi sağlayan OGS sayesinde trafik hızlı bir şekilde akmaktadır. Ancak HGS sistemine kayıtlı olmayan araçların köprü ve otoyollardan geçişi Bu plakalara ceza yansımasından sebep olmaktadır. Plakalara yansıyan OGS sorgulama ve HGS cezalarına öğrenmek için çeşitli Yollar bulunmaktadır. Bu cezaları öğrenebilmek için edevlet üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizle Giriş yaparak trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Diğer yandan PTT nin şubeleri ve online işlemleri üzerinden de OGS HGS cezalarına öğrenebilme şansınız bulunmaktadır.

Hep kendi üzerinize kayıtlı araçların plakasını girerek Hem de kendi üzerinize kayıtlı olmayan araçların HGS ve OGS cezalarını öğrenme şansınız bulunmaktadır. Plakaların arasında boşluk bulunmayacak HGS ve OGS sorgulama ve cezaları öğrenebilmek için girdiğiniz site sayesinde yazarak öğrenebilirsiniz. Plaka sorgulaması yaparak HGS ve OGS cezaları ne öğrenmek Diğer yandan bir adaya yazılmış radar kırmızı ışık ihlali gibi diğer trafik cezalarını öğrenebilme şansınızı da vermektedir. Buca insanlara gününde öğrenmeniz ve Ceza yazıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde ödemeniz takdirinde ceza faizi ödeme durumunda kalmayacaksınız.

Trafik sıkışmalarına önlenmesi ve sürücülerin köprü ve otoyollardan Ücret ödemek için beklemelerini önüne geçilmesi için Otomatik geçiş sistemi ve hızlı geçiş sistemi adıyla yürürlüğe konulan hizmetler trafiğin daha hızlı akmasını sağlamaktadır. Bu geçiş sistemleri sayesinde trafik Beklemeye gerek kalmaksızın daha hızlı bir şekilde akmakta ve araçların dur kalk yapmadan trafikte seyir etmelerine imkan vermektedir. OGS ile HGS sistemleri araç üzerine yapıştırılan OGS ve HGS kartları sayesinde çalışmaktadır. Bu sayede gişelerden geçiş yaparken beklemeye ve para ödemeyin gerek kalmaksızın otomatik okuyucular hem araç plakasından hem de OGS ve HGS kartlarını okuyarak araçların geçişine imkan vermektedir. Bu kartlarda yeterli bakiye olması durumunda herhangi bir ceza işlemine gerek kalmaksızın geçiş tamamlanmaktadır. Ancak yetersiz bakayım de olması veya OGS ile HGS sistemlerine kayıtlı olunmaması durumlarında araçlara plaka üzerinden Ceza yazılmaktadır. Yazılan cezaları öğrenmek ve plaka üzerine yazılan diğer cezalardan haberdar olmak için ne e Devlet veya PTT üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ceza yazıldıktan sonra 15 gün içinde ödeme yapmanız veya sisteme kayıtlı olmanız durumunda ceza uygulanması kalkmakta sadece geçiş ücreti tahsil edilmektedir.

Günümüzde internetin gelişmesi sayesinde artık pek çok işlemlerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden de kendi Aracınıza ve üzerinize kayıtlı bulunan plakaların durumlarını öğrenebilir veya ceza durumlarını takip edebilirsiniz. E Devlet’e TC kimlik numaranızı şifrenizle giriş yapmanız durumundan OGS sorgulama  ve HGS cezalarını öğrenebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra online işlemlere geçerek araç plakası vergi numaranızı ve sizden istenilen diğer bilgilerini girmeniz durumunda kolaylıkla ceza sorgulaması yapabilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.