Blog

Plaka Ceza Sorgulama

Plaka Ceza Sorgulama a


Trafiğe çıkan herkesin merak ettiği konuların başında trafik cezaları gelmektedir. Artık trafik cezası sorgulama işlemleri internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Trafik cezası sorgulama işlemleri hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfası üzerinden hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunmuş olduğu uygulama üzerinden günün her saati gerçekleştirilebilmektedir. Bu sistem üzerinden hem trafik cezalarını sorgulayabilir hem de ödeme gerçekleştirebilirsiniz.  Trafik cezası unutulduğunda katlanarak ceza miktarı artar. Birçok sürücü plakaya yazılan cezaları nasıl öğreneceğini merak ediyor. Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Trafik cezası nasıl ödenir? İşte plaka ceza sorgulama işlemi hakkında detaylar;

E-Devlet Üzerinden Plaka Ceza Sorgulama

E-devlet üzerinden plaka ceza sorgulaması yapabilmek için e-devlete giriş yapılması gerekir. E-devlete giriş yapabilmek için şifre edinilmesi önemlidir. E-devlet şifresi olmayanlar e-imza, mobil imza veya internet bankacılığı üzerinden sisteme erişim sağlayabilmektedir. E-devlet şifresi almak isteyenler Ptt şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifrelerini alabilirler. Sisteme erişim sağlandıktan sonra e-hizmetler kısmına gidilmelidir. Buradan Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girilerek Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama bağlantısından tüm trafik cezalarını sorgulama imkanına sahip olabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Plaka Ceza Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı plaka cezası sorgulaması yapmak için www.gib.gov.tr adresi ziyaret edilmelidir. Bu site üzerinden Borç Sorgulama ve Ödeme bölümüne gelerek Sorgulama ve Ödeme bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Bu bağlantı sayesinde hem trafik cezası sorgulanmakta hem de kredi kartı kullanılarak trafik cezası ödenebilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Plaka Ceza Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü plaka ceza sorgulama işlemlerini yürütebilmek için www.egm.gov.tr adresi ziyaret edilmelidir. Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme bağlantısı tıklanarak istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ad soyad ve TC kimlik numarasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden plaka ceza sorgulama işlemleri rahatlıkla yürütülebilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden yapılacak olan sorgulamalar sonucunda son 1 yıla ait tüm trafik cezaları görüntülenebilmektedir.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezasının ödenebilmesi için sürücüye cezanın tebliğ edilmiş olması gerekmektedir. Trafik cezasının tebliğ edilmesinin ardından anlaşmalı bankalar üzerinden ceza ödenebilmektedir. Anlaşmalı bankalar dışında Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası üzerinden kredi kartı kullanılarak da ödeme yapılmaktadır. Nakit olarak ödeme yapmak isteyen sürücüler Ptt şubelerinden trafik cezalarını ödeyebilmektedir.

Trafik Cezalarında İndirim

Plakalarına trafik cezası kesilen sürücüler eğer erken ödeme yaparsa trafik cezalarını %25 indirimli ödeme imkanına sahip olmaktadır. Sürücülerin indirim fırsatından yararlanabilmesi için trafik cezasının kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapması zorunludur. 15 gün içerisinde ödeme yapmayan sürücülere hiçbir şekilde indirim uygulanması söz konusu değildir. Trafik cezasını geç ödeyen sürücüler ise cezalarını %5 oranında gecikme zammı eklenerek ödemektedir.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Günümüzde pek çok sürücü trafik cezasıyla karşı karşıya kalmaktadır. Trafik cezası sorgulama ekranı üzerinden sürücüler plakalarına kesilen tüm cezaları görüntüleme imkanına sahip olmaktadır.  Trafik cezasını haksız olarak yediğinizi düşünüyor ve itiraz etmek istiyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Adınıza kesilmiş bir trafik cezası söz konusuysa ve 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmemişse Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz bulunabilirsiniz. Cezanın plakaya kesilmiş olması halinde cezaya itiraz etme süresi cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren başlamaktadır. Trafik cezasının yüze uygulanması halinde cezaya itiraz etme süresi 15 iş günüdür.  Trafik cezalarına itiraza ilgili trafik mahkemeleri hizmet sunmaktadır. Ancak her yerde trafik mahkemesi olmaması nedeniyle Sulh Ceza Mahkemeleri itirazları değerlendirmektedir.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.