Toki’den 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi 2002 yılında yapılan yasa değişikliği ile birlikte sadece olağan dışı durumlarda değil her zaman insanların konut ihtiyaçlarını karşılama konusunda çalışmalar yapıyor. Daha çok depremde yıkılan evlerin yerine yenilerini hazırlamak ve sektörde ki açığı kapatmak için çalışmalar yapsalar da günümüzde bu durum biraz daha farklı bir konumda ilerliyor. Artık ülkemizde yaşayan her orta sınıf ve alt sınıf olarak kabul edilen insanların ihtiyaçlarını giderme konusunda konutlar inşa ediyorlar. Bu konuda günümüzde gelinen nokta sayesinde yüksek konut fiyatlarına rağmen uygun fiyatlar ile insanların ev sahibi olmaları konusunda çok önemli çalışmalar yürütmeye devam ediyorlar.

TOKİ sadece konut değil aynı zamanda toplum açısından önemli olan ve ortak kullanım alanı kabul edilen noktaların inşaatını da yapıyorlar. Bu inşaat çalışmaları arasında binlerce kişinin futbol maçı izlediği stadyumlar, dini vecibelerini yerine getirdikleri camiler, okullar, hastaneler gibi sayabileceğimiz çok sayıda inşaatı da tamamlıyorlar. Ancak öne çıktıkları noktalar daha çok konut inşaatı olmaktadır.

2018 yılında 60 binin üzerinden konut inşaatı tamamlamayı hedefliyorlar. 2023 yılına gelindiğinde ise kurumun tarihinde bir milyonun üzerinde konutu tamamlayarak insanlara teslim etmeyi amaçlıyorlar. Şuan ki durumda bunu başarabilecek güce ve yeteneğe sahip bir kurum duruma geldikleri aşikardır. Tabi işleyişlerinde dikkat ettikleri noktalar sayesinde bunu çok doğru bir şekilde yapıyorlar.

Toki'den 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi

TOKİ ülke nüfusunun yoğun olduğu noktalar da değil aynı zamanda her yerde konut inşaatı yapıyor. Alınan kararlar ile konutların inşaatı yüksek katlardan oluşmuyor. Ortalama 6 kat ve altında inşaatların yapılarak geniş bir alan oluşturmaya çalışıyorlar. Yani tek bir büyük konut yerine sanki bir mahalle inşa etmeyi başarıyorlar. Bu noktalardan ev sahibi olabilmek içinse belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar arasında en önemlisi hayatınız boyunca daha önce hiç ev sahibi olmamanız ve ev almak istediğiniz nokta da en az 1 yıldır yaşıyor olmanız gerekiyor. Bu kıstasa uygun olan insanların ev sahibi olması için yapmaları gereken TOKİ’ye başvurmak olacaktır.
Özellikle dar gelirli olarak kabul edilen aileler için bulundukları il ve ilçeye bakılarak uygun satış fiyatları sunuyorlar.

En düşük aylık ödemesi 226 TL olan konutlar bulundukları konuma bakarak 300 TL, 400 TL, 500 TL ve daha üzeri taksit seçenekleri ile hak sahiplerine veriliyor. Nüfusun yoğun olarak bulunduğu şehirlerde ev sahipleri kura ile belirlenirken, nüfusun daha düşük olduğu yerlerde ise kurasız bir şekilde ev sahibi olma şansınız var. Bu noktada sektörde oluşabilecek tekeli bitirmek amaçlanıyor ve maddi olarak gücü yetmeyen insanların daha rahat bir şekilde ev sahibi olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Yaşadığınız şehirde herhangi bir proje olup olmadığını öğrenmek için kurum tarafından oluşturulan web sitesine girmeniz gerekiyor. Burada yer alan “Talep ve Satış” bölümünde şehirler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. TOKİ ayrıca insanların daha net bilgi alabilmesi açısından 444 86 54 numaralı hatanda yardımcı oluyor. Başvuruyu yapabilmeniz için ailenizin aylık gelirinin 4500 TL’nin altında olması gerekiyor.

Eğer bu temel şartlara uyduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gereken şehirde ki kaymakamlığa ya da valiliğe giderek başvuru da bulunmak olacaktır. Sözleşme imzalandığında ilk olarak açıklama da belirtilen miktarda peşinatın yatırılması gerekiyor. Ardından sözleşme başlangıç tarihinden bir ay sonra her ay ödemeler düzenli olarak yapılacaktır. Taksit artışları o yıl içerisinde iki sefer olmak üzer enflasyon oranlarına bakarak hesaplanarak yükseltilmektedir. Onun haricinde herhangi bir zam gelmemektedir.