Blog

Toki’den 312 TL Taksitle Nasıl Ev Sahibi Olunur

Toki'den 312 TL Taksitle Nasıl Ev Sahibi Olunur


Kamu tarafından toplu konut inşa edilmesi genelde beklenmedik durumlar yaşandığında ortaya çıkmıştır. Cumhuriyet tarihi boyunca yaşanan depremler nedeniyle oluşan ev ihtiyaçları kamu tarafından karşılanmıştır. 1999 yılında yaşanan yıkıcı depremin zararlarını telafi etmek isteyen hükümet devlet eliyle konut yapımına müdahale etmek için TOKİ’yi faaliyete geçirmiştir. Farklı isimler ile daha öncede aynı hizmeti veren sistem son değişim ile birlikte daha çok çalışmaya başlamıştır. Öncelik ihtiyaç sahiplerine konut yaparak onlarında evlerinin olmasını sağlamaktadır. Uzun yıllardır sektörde yer alan sistem günümüzde birçok ailenin kredi öder gibi ev sahibi olmasına yardımcı olmaktadır. Bunda hükümetinde yapmış olduğu değişimlerin önemli bir etkisi olmuştur.

Başbakanlık tarafından kontrol edilen Toplu Konut İdaresinin temel amacı orta ve alt gelir sınıfında yer alan vatandaşların uygun fiyatlar ile ev sahibi olmasını sağlamaktır. Bu konuda ülkemizin her noktasında başlatılan projeler sayesinde hem illerde hem de ilçe merkezlerinde sayısız ailenin uygun ödeme planlarını tercih ederek ev sahibi olmasına yardımcı olmuştur. 2002 ile 2011 arasında 500 konut teslim eden oluşan gelecek yıllarda bu sayıyı ikiye katlamayı hedefliyor. 2018 yılı sonuna kadar 800 bini geçen konutu hazırlayan ve hedefi 1 milyon olarak koyan TOKİ buna ulaşma konusunda devamlı bir çalışma gösteriyor.

TOKİ sadece konut değil aynı zamanda okul, üniversite, spor salonu, kütüphane, pansiyon, hastane, sağlık ocağı gibi insanların toplu olarak kullandıkları alanların da inşaatını yapıyor. 704 cami projesini tamamlayan şirket aynı zamanda 19 adet futbol stadyumunu tamamlayarak büyük projelerin altında kalkabileceğini göstermiştir. 2018 yılında 35 farklı ilde 5500 adet konut projesine başladığı bilinen kurum bu evlerin sahiplerine ulaşması için kuralı ve kurasız olarak satışlarını devam ettirmektedir. Sizde bu şekilde bir konut almak istiyorsanız öncelik olarak 80 bin TL fiyat biçilen ve taksitli ödemelerinin 285 TL’den başladığı projelere dahil olmak üzere elinizi çabuk tutmalısınız. TOKİ’nin başında bulunan Ergün Turan bu konuda önemli açıklamalar da bulunmuştur. Son 4 yılda yapılan konutların en büyük payını orta gelirli ve alt gelir seviyesinde olan ailelere verildiğini söylemiştir.

TOKİ şuan ki satış politikasını değiştirerek kurasız bir şekilde ev satışı yapmayı planlıyor. 5500 konut bu yöntem ile satılacaktır. Tabi her konut tipine ve bulunduğu konuma göre farklı fiyatlar ile satışa sunulacaktır. Sizde bunlardan birisine sahip olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Daha önce hayatı boyunca hiç ev sahibi olmamış insanlara öncelik veren kurum %10, 20 veya 25 peşinat ödedikten sonra 120 aydan 240 aya kadar ödeme seçenekleri sunuluyor. Bu sayede kira öder gibi ev sahibi olma hayali gerçek oluyor.

TOKİ’den ev almak isteyenlerin öncelikle ön başvuru yapması gerektiğini ve bunun için gerekli olan tüm bilgilerin kurumun web sayfasında bulunacağını ekleyelim. Öncelik daha önce hiç ev sahibi olmamanız gerektiği ikinci şart ise yaşını doldurmanız olduğunu ekleyelim. Genelde kurum tarafından inşa edilen binalar son yıllarda yapılan politika değişikliği ile kattan fazla olmuyor. Bu da daha güzel ve rahat bir alan oluşturma açısından TOKİ’nin elini güçlendiriyor. Başkan tarafından yapılan açıklama da 1984 ile 2002 arasında sadece 43 bin konut üreten firmadan sadece 2017 yılında 60 bin konut üreten bir firma haline geldiklerini söylemiştir. Bu da kurumun ne kadar hızlı bir büyüme trendinde olduğu bizlere gösteriyor. Ülkenin tüm ücra köşelerinde inşa halinde devam eden sayısız proje ile de bu rakamları aşmayı planladıklarını söyleyebiliriz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.