Blog

TOKİ’den Dar Gelirliye Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı

TOKİ’den Dar Gelirliye Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı


Toplu Konut İdaresi kuruluş amacını yerine getirmek için yıllardır çalışmalarını sürdürüyor. Alt gelir ve orta gelir grubuna dahil olduğu düşünülen ailelere ev sahibi yaparak onların barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürmekle birlikte kaliteden ödün vermeyerek sağlam evler inşa ediliyor. Özellikle son yıllarda çok katlı apartmanlar yerine en çok 6 kattan oluşan apartmanlar inşa edilerek daha geniş alanların oluşturarak mahalle havası yaşatmayı başarıyorlar. Bu konuda ki politika değişikleri ev alanların aynı zamanda bir yaşam alanı içerisinde olmasına da önemli katkısı oluyor. Bu konuda ki politikaları sayesinde birçok gelir seviyesi düşük aile rahatlıkla ev sahibi oluyor.

Her yıl binlerce konut için hazırlanan çok sayıda kampanya bulunuyor. Bu kampanyalar arasında 2018 yılında eklenenlerden birisi de 285 TL aylık taksit fiyatları ile sunulan evlerdir. Konut fiyatının 80 bin TL’ye kadar düştüğü bir proje de 65 metrekare ile 85 metrekare arasında değişen alanlara sahip olan evleri 240 aya varan taksit sayısı ile alabilme şansınız var. Özellikle son 3-4 yıldır yapılan projelerin genelde alt gelir grubuna sahip olan ailelere teslim edildiğini söylenmektedir. Bu sayede gerçekten eve ihtiyaç duyan ailelere evlerin teslim edilmesi sağlanıyor. Bunu sağlamak için kurum tarafından belirlenmiş özel şartlar bulunuyor.

Öncelikle gelir seviyenize bakılıyor. Aile olarak aylık geliriniz 4500 TL veya altındaysa öncelik kazanıyorsunuz. Ayrıca hayatınız boyunca hiç ev sahibi olmamış olmanız ya da bir eviniz olmaması da öncelik kazanmanız açısında önemlidir. Şehir dışından birisinin gelerek yaşadığınız bölgede ki eve sahip olmasını engellemek için başvurulacak şehirde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmanız şarttı da var. Tüm bunların amacı barınma ihtiyacını uygun fiyatlarla karşılaması gereken ailelere evlerin teslim edilmesini sağlamaktır. Bu konuda çok iyi bir iş yürüttükleri görülüyor. Ayrıca bu evlerin birer ticaret aracı olmasını engellemek içinde önemli maddeleri bulunuyor. Sözleşme içerisinde yer alan maddeler sayesinde evlerin satışının yapılması veya kiraya verilmesinin önüne geçiliyor.

Evlerin borcu tamamen bitene kadar hiç kimse almış olduğu evi başkasına satamıyor. Ayrıca evde aile dışında herhangi birisinin oturması yani kiraya vermekte sözleşme fesih nedenlerinden birisidir. O nedenle eğer aklınızdan böyle bir şey geçiyorsa şimdiden vazgeçmeniz gerektiğini ekleyelim. Projeye göre değişmekle birlikte mutlaka bir peşin ödeme talep ediliyor. Bu ödeme miktarı projeye göre 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor. Ardından taksit ödeme seviyenizi kendiniz belirleyerek uygun deme oranları ile evinize sahip olabiliyor. Bu büyük fırsatlardan yararlanmak için başvurunuzu Kaymakamlık, Valilik veya Belediye başkanlığına giderek yapabilirsiniz. Kuralı veya kurası satışlara bu sayede dahil olabilirsiniz.

2018 yılında başlatılan 35 ilde 5500’ün üzerinde daire içerisinde kurasız satışlar başladı. Bu satışların kurasız olarak yapılmasında ki amaç gerçekten ihtiyaç sahibi olan ailelerin bulunarak onların ev sahibi yapılmasının istenmesidir. Tabi bunun bir başka nedeni de büyük şehirlerde yaşanan yoğun talebin ülkemizin küçük il ve ilçelerinde olmamasından kaynaklanıyor. Bu da gereksiz işlemlerin ortadan kaldırılarak kurum tarafından tamamlanan projelere ihtiyaç sahiplerinin oturtulmasının gecikmesinin önüne geçiliyor. Her yıl hedefleri arasında yenilerini ekleyen ve konut dışında stadyum, camii, eğitim kurumları gibi çok farklı inşaatları da ekleyen TOKİ’nin gelecekte daha iyi noktalara geleceği görülüyor. 2023 yılında toplam 1.2 milyon konut inşaatını tamamlayarak bunu barınma ihtiyacını karşılamak isteyen ailelere teslim etmeyi kendilerine hedef olarak belirlemişlerdir.

1 Yorum

  • Nasıl başvuru yapılıyor
    Ne kadar peşinat veriliyor
    Yerleri nerde
    Şartlar ı neler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.